Top

Спори щодо нерухомості та прав користування

1. Визнання права власності за давністю користування

Трапляються випадки, коли особа на законних підставах (наприклад на підставі ордеру на вселення або рішення про надання у користування земельної ділянки) отримала у володіння нерухоме майно (квартиру в багатоквартирному будинку чи будинок або його частину/земельну ділянку) і протягом тривалого часу користується цим майном без оформлення права власності. Цивільним кодексом України передбачений механізм визнання за такою особою права власності на таке нерухоме майно за набувальною давністю. При цьому давність користування (володіння) майном не повинна бути меншою за 10 років (квартири, будинки..) та не менше 15 років для земельних ділянок, володіння повинно здійснюватися відкрито (тобто не приховуючи цей факт від інших осіб) та безперервно. До встановленого строку (10-15 років) може бути зараховано строк користування цим майном спадкодавцем (батьками або іншими родичами, після смерті яких таке майно залишається).


2. Присвоєння земельним ділянкам кадастрових номерів


Всім власникам Державних актів на право приватної власності на землю, в тому числі які були видані до 2004 року і станом на сьогодні не внесені до системи Державного земельного кадастру та не мають кадастрового номера, необхідно виконати комплекс робіт для внесення інформації про земельну ділянку до Держгеокадастру.

Без кадастрового номера, особа – власник, не може оформити договір про перехід права власності на земельну ділянку (спадщина, купівля-продаж та інше), передати земельну ділянку або права на неї в заставу для отримання кредиту або поручительства (ст. 132, 133 ЗК України).


При необхідності здійснити нормативну грошову оцінку земельної ділянки в межах населеного пункту без кадастрового номера, ціна такої оцінки, для будь якої земельної ділянки, буде в три рази вищою, ніж у земельних ділянок яким присвоєно кадастровий номер (Наказ Мінагрополітики 25.11.2016 № 489).

Для земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів отримати Витяг про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є взагалі неможливим (наказ Мінагрополітики 23.05.2017 № 262).


3. Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку


Трапляються випадки, коли особа на законних підставах володіла та користувалась майном проте не встигла за життя оформити право власності на таке майно належним чином та отримати відповідний правовстановлюючий документ.

За законом таке майно може передаватись у спадщину, проте нотаріуси обмежені у можливості оформити свідоцтво про право на спадщину існуючим спадкоємцям, оскільки у спадкодавця відсутній належним чином оформлений правовстановлюючий документ.

Наприклад є акт про право власності на земельну ділянку, проте відсутній кадастровий номер, або за життя спадкодавець розпочав процедуру приватизації нерухомого майна і не встиг її завершити та інш..

В таких випадках визнати право можливо в судовому порядку Наші фахівці допоможуть Вам зібрати всі необхідні документи для звернення до суду, у разі потреби ми зможемо забезпечити юридичний супровід під час судового розгляду справи до моменту винесення рішення по справі, проконсультуємо або допоможемо із державною реєстрацією успадкованого майна (у разі необхідності здійснення такої).


4. Державна реєстрація права власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, будівництво яких закінчено до 5 серпня 1992 року.


5. Визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням (зняття з реєстрації місця проживання в квартирі, будинку) в судовому порядку.